Aromaterapia w domu – domowy zestaw małego aromaterapeuty

Aromaterapia w domu

Piękne zapachy to balsam dla duszy i ciała. Aromaterapia w domu to doskonały krok do odprężenia po całym dniu pracy, a by cieszyć się zapachem nie trzeba wydawać fortuny na kosztowne zabiegi w ośrodkach SPA.

Aromaterapia w domu – porady

  1. Przede wszystkim – odpręż się! Postaraj się zapomnieć o problemach dnia codziennego.
  2. Przed aromaterapią warto gruntownie wywietrzyć pokój – w ten sposób pozbędziesz się niechcianych zapachów i aromat będzie miał szansę się w pełni rozwinąć.
  3. Nie przesadzaj! Kominek, świeczki zapachowe i kadzidełka to może być już za dużo dobrego i zamiast relaksu odczujesz … ból głowy.
  4. Nie mieszaj ze sobą zapachów. Pozwól do końca rozwinąć się jednemu i postaw na konkretną nutę zapachową.
Aromaterapia w domu kosmetyki

Aromaterapia – Kominek zapachowy

Kominki zapachowe są bardzo wygodne w użytkowaniu i stanowią jedną z najbardziej popularnych form aromaterapii.

Do miseczki z wodą wkrapla się zazwyczaj 5-10 kropli olejku zapachowego, a ciepło małej świeczki stopniowa podgrzewa i systematycznie uwalnia aromat olejku.

Rozmiary, kształty i kolory kominków są przeróżne (od mini-kominków do dużych komód przeznaczonych do aromaterapii), ale dobry kominek można dostać już za ok. 10 zł.

Aromaterapia kominek zapachowy

Aromaterapia – Olejki zapachowe

Pierwsza sprawa: są olejki i olejki: olejki zapachowe i olejki eteryczne.

  1. Olejki eteryczne – to naturalne ekstrakty z roślin, owoców lub nasion. Uzyskuje się je poprzez destylację, chemiczną ekstrakcję lub po prostu przez wyciskanie. Pachną one zdecydowanie, naturalnie i wyraźnie, a nuta dominująca jest skoncentrowana w obrębie jednego aromatu.
  2. Olejki zapachowe – to mieszanki naturalnych olejków wraz z zapachami uzyskanymi drogą syntetyczną. Nie są całkowicie naturalne, ale dodatek sztucznych aromatów pozwala otrzymać olbrzymią różnorodność zapachów.

Należy również pamiętać o zasadzie stosowania olejku: do kominka zapachowego dodajemy 5-10 kropli danego olejku, a do kąpieli 10-15.

Aromaterapia olejki zapachowe

Aromaterapia – Świeczki zapachowe

Najczęstszym problemem wyboru świeczek nie jest ich zapach (bo ich ilość jest przeogromna i różnorodna), ale fakt, że takie świeczki ładnie pachną tylko w opakowaniu, a po ich zapaleniu aromat praktycznie jest niewyczuwalny. Tego typu świeczki są powszechnie dostępne i do kupienia za grosze.

Natomiast zapach prawdziwej świeczki zapachowej jest wyczuwalny praktycznie cały czas, a same świeczki są często wzbogacane dodatkami tj. ziarna kawy, laska wanilii, igiełki sosny…

Aromaterapia świeczki zapachowe

Aromaterapia – Kadzidełka zapachowe

Kadzidełka do aromaterapii to zazwyczaj nasączone przeróżnymi olejkami trociczki. Zapalając ich koniec uwalniamy relaksujący zapach olejków, którego intensywność możemy sami regulować (poprzez przygaszenie i ponowne zapalenie kadzidełka).

Należy uważać na tanie podróbki prawdziwych, niedrażniących kadzidełek, ponieważ sporządzenie porządnego kadzidełka do aromaterapii to prawdziwa sztuka, która wymaga iście perfumeryjnego smaku i wiedzy.

Aromaterapia kadzidełka

Aromaterapia – Mgiełki zapachowe

Mgiełki zapachowe są szeroko stosowane w aromaterapii. Są nimi zarówno mgiełki do pomieszczeń (z przeważającymi aromatami lawendy, mięty lub drzew) oraz mgiełki do ciała – bardziej delikatne i subtelne, obejmujące zapach kwiatów bądź owoców cytrusowych.

Aromaterapia mgiełki zapachowe

Aromaterapia w domu – Potpourri

Ta dziwna nazwa to nic innego niż mieszanki suszonych kwiatów i owoców, które nie tylko pięknie pachną, ale też stanowią świetny element dekoracyjny.

Niestety, aromat wydobywający się z potpourii jest ulotny, dlatego warto połączyć potpourii z zapachowymi świeczkami.

Aromaterapia potpourii

Aromaterapia w domu – Woreczki zapachowe

Woreczki zapachowe są bardzo popularną formą aromaterapii i równocześnie jedną z najchętniej wykonywanych robótek Do It Yourself. Wystarczy kawałek bawełnianej szmatki, gumka recepturka i susz kwiatów lub ziół (zazwyczaj jest to lawenda, róża lub mięta) i już!

Poza tym do takiego woreczka często wsadza się zwykłe mydło, starte na grubszych oczkach tarki.

Aromaterapia woreczki zapachowe

Aromaterapia – Sole do kąpieli

Aromaterapia to nie tylko zapachy w formie perfum i mgiełek, ale też długie, aromatyczne i gorące kąpiele. Do aromaterapeutycznej kąpieli warto wsypać 2 garści soli do kąpieli lub kilka kapsułek z olejkami zapachowymi.

Momentalnie cała łazienka wypełni się pięknymi zapachami, a skóra ciała zostanie natłuszczona i odżywiona.

Aromaterapia sole do kąpieli

Zobacz nasze inne wpisy

Komentarze (2)

Dodaj odpowiedź

0
    0
    TWOJE ZAMÓWIENIE